۱۱ نکته مهم در استفاده از موکاپات

استفاده از موکاپات

موکاپات یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌ها برای درست کردن قهوه است. این دستگاه طرز استفاده‌ی بسیار راحتی دارد؛ اما با این وجود ریزه‌کاری‌هایی برای استفاده‌ی آن وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن‌ها، قهوه‌تان خوش‌طعم نمی‌شود و عمر دستگاهتان کاهش پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین نکات استفاده از موکاپات را برایتان بیان کنیم. شما با خواندن این مقاله با طرز تهیه درست و اصولی قهوه با موکاپات آشنا می‌شوید و نگهداری درست از این دستگاه را یاد می‌گیرید.

 

 

موکاپات چیست؟

موکاپات (که به آن قوری موکا نیز گفته می‌شود) نوعی دستگاه قهوه‌ساز است که در سال ۱۹۳۳ توسط شرکت بیالتی به تولید رسید. این دستگاه از سه بخش تشکیل شده است: محفظه‌ی آب، محفظه‌ی فرآورده و سبد قهوه. موکاپات آب بسیار داغ را از میان پودر قهوه می‌گذراند و بدین ترتیب عصاره‌ی قهوه را می‌گیرد. در واقع آب درون محفظه‌ی پایینی به جوش می‌آید و منبسط می‌شود. فشار تولید شده در اثر این انبساط از لوله‌ی سبد قهوه عبور می‌کند. سپس آب با گذر از میان پودر قهوه به محفظه‌ی فراورده می‌ریزد و این گونه قهوه‌ی شما آماده می‌شود. بیالتی اولین شرکتی است که تولید انبوه موکاپات را شروع کرد. پس از این شرکت، شرکت‌های مختلفی اقدام به تولید موکاپات کردند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رومکس، رومانتیک هوم، مارول و… اشاره کرد. موکاپات‌ها بر اساس منبع تأمین حرارت، به دو دسته‌ی برقی و گازی دارد. موکاپات‌های گازی به طور مستقیم روی شعله یا المنت برقی قرار می‌گیرند و موکاپات‌های برقی از منبع برق شهری استفاده می‌کنند. بدنه‌ی موکاپات‌ها از جنس‌های مختلفی تولید می‌شود اما محبوب‌ترین آن‌ها آلومینیوم و استیل است. ظرفیت موکاپات با کاپ یا همان فنجان سنجیده می‌شود. امروزه در بازار، سایزهای مختلف موکاپات از ۱ کاپ تا ۱۸ کاپ موجود هستند. از زمان اختراع موکاپات تا امروز، این دستگاه یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های درست کردن قهوه است و به علت قیمت مناسبی که نسبت به قهوه‌سازها دارد، گزینه‌ی منتخب بسیاری از دوستداران قهوه است.

آموزش استفاده از موکاپات

طرز تهیه قهوه با موکاپات

اگر می‌خواهید یک قهوه خوش‌طعم با موکاپات درست کنید باید نحوه‌ی استفاده از آن را بدانید. برای درست کردن قهوه با موکاپات باید در محفظه‌ی پایینی موکاپات آب بریزید؛ تا جایی که سطح آب زیر سوپاپ کنترل فشار موکاپات قرار بگیرد. سپس در سبد قهوه، پودر قهوه بریزید و سطح آن را با دست صاف کنید. بعد سبد قهوه را روی محفظه‌ی پر از آب قرار دهید و محفظه‌ی بالایی را روی آن سفت ببندید. در نهایت موکاپات را روی حرارت قرار دهید و منتظر شوید تا قهوه در محفظه‌ی فراورده سرازیر شود.

 

نکات مهم در استفاده از موکاپات

برای اینکه بتوانید قهوه‌ی با کیفیتی درست کنید و همچنین عمر دستگاه‌تان را افزایش دهید باید نکاتی را رعایت کنید. این نکات عبارت‌اند از:

 

۱) به حجم موکاپات توجه کنید

حجم موکاپات‌ها با کاپ سنجیده می‌شود. نکته‌ای که حتماً باید آن را رعایت کنید این است که هر بار به اندازه‌ی ظرفیت موکاپات با آن قهوه دست کنید. شما نمی‌توانید در یک موکاپات ۶ کاپ، به اندازه‌ی ۲ کاپ پودر قهوه بریزید. این کار هم مزه‌ی قهوه را از بین می‌برد و هم عمر موکاپات را کاهش می‌دهد. برای اینکه دچار این مشکل نشوید هنگام خرید موکاپات، ظرفیت مناسب خودتان را انتخاب کنید و در هنگام پر کردن سبد قهوه بیشتر یا کمتر از حجم دستگاه‌تان، پودر قهوه نریزید.

 

۲)پودر قهوه را فشرده نکنید

برای درست کردن قهوه با قهوه‌سازهای صنعتی باید سطح قهوه را فشرده کنید. اما در استفاده از موکاپات نیازی به این کار نیست. زمانی که پودر قهوه را داخل سبد قهوه ریختید فقط کافی است با دستتان سطح آن را صاف کنید.

 

۳) پودر قهوه‌ی مناسب تهیه کنید

محفظه‌ی موکاپات فقط ۵/۱ بار فشار تولید می‌کند. این میزان فشار برای گذراندن آب از میان پودر قهوه‌های خیلی ریز کافی نیست. پس در هنگام خرید پودر قهوه توجه کنید که حتماً پودر قهوه‌ی مخصوص موکاپات بخرید نه خاک قهوه. در صورتی که به این نکته توجه نکنید، احتمال ترکیدن موکاپات افزایش می‌یابد؛ زیرا فشار تولید شده امکان خروج پیدا نمی‌کند. اگر خودتان می‌خواهید دانه‌ی قهوه را آسیاب کنید، درجه‌ی آسیب را روی متوسط قرار دهید تا نه خیلی ریز و نه خیلی درست آسیاب شود.

 

۴)طرز درست شست‌وشو را یاد بگیرید

شستن موکاپات یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری آن است. اگر شست‌وشوی موکاپات را به درستی انجام ندهید، عمر آن را به طرز چشمگیری کاهش خواهید داد. برای شستن موکاپات ابتدا سبد قهوه را خالی کنید. بهتر است ته‌مانده‌ی پودر قهوه را در سینک نریزید؛ زیرا در طولانی‌مدت ممکن است گرفتگی ایجاد شود. برای شستن موکاپات از ابر نرم و آب گرم استفاده کنید. هرگز از اسکاچ برای تمیز کردن محفظه‌ی موکاپات استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود ذره‌هایی از بدنه‌ی موکاپات جدا شود و مزه‌ی قهوه را تغییر دهد. بعد از هر بار استفاده موکاپات، آن را بشورید تا رسوب قهوه در داخل و کناره‌های موکاپات باقی نماند. به هیچ وجه برای شست‌وشوی موکاپات از ماشین ظرف‌شویی استفاده نکنید. وقتی شست‌وشوی موکاپات تمام شد، تمام قسمت‌های آن را با دستمال نرم خشک کنید. این کار باعث می‌شود که موکاپات کمتر در معرض رطوبت قرار بگیرد و دیرتر زنگ بزند. رعایت تمام این نکات باعث می شود که شما شست‌وشوی موکاپات را به صورت اصولی و درست انجام دهید.

موکاپات

۵)حرارت را تنظیم کنید

یکی از اصلی‌ترین نکات برای درست کردن قهوه، تنظیم حرارت است. اگر حرارت بیشتر از حد معمول باشد، قهوه می‌سوزد و اگر کمتر باشد مزه‌ی قهوه تغییر می‌کند. برای درست کردن قهوه با موکاپات باید از حرارت ملایم استفاده کنید. نگران نباشید؛ اگر چند بار از موکاپات استفاده کنید نحوه‌ی تنظیم حرارت را به طور تجربی یاد خواهید گرفت. اما اگر تنظیم حرارت برایتان سخت است، می‌توانید از موکاپات های برقی استفاده کنید. موکاپات های برقی به منبع برق شهری متصل می‌شوند و به صورت خودکار دما را تنظیم می‌کنند.

 

۶) از آب گرم استفاده کنید

بهتر است در مخزن موکاپات، آب گرم بریزید. آب سرد دیرتر به جوش می‌آید؛ به همین خاطر موکاپات بیشتر روی حرارت می‌ماند و بدنه‌ی خارجی آن بیشتر در معرض گرما قرار می‌گیرد. این موضوع گاهی باعث می‌شود قهوه دچار سوختگی شود و مزه‌ی تلخی بدهد. به همین خاطر توصیه می‌شود که از آب گرم استفاده کنید تا زمان تهیه‌ی قهوه کمتر شود. البته این نکته به این معنا نیست که با آب سرد نمی‌توان قهوه‌ی خوش‌طعمی درست کرد. نکته‌ی اصلی در این است که حرارت آب و حرارت شعله طوری تنظیم شود که قهوه نسوزد.

 

۷) به موقع موکاپات را از روی حرارت بردارید

یکی از نکات مهم در درست کردن قهوه این است که به موقع آن را از روی شعله بردارید. وقتی متوجه شدید که قهوه در حال جوشیدن است بهتر است آن را از روی گاز بردارید. برای اینکه متوجه شوید که قهوه به مرحله جوشیدن رسیده‌است، به صدای آن گوش دهید.

 

۸) از آب تصفیه شده برای استفاده کنید

بهتر است آبی که در موکاپات می‌ریزید تصفیه شده باشد. آب‌های تصفیه نشده به مرور به مخزن پایینی موکاپات آسیب می‌زند. همچنین برای شست‌وشوی دستگاه نیز سعی کنید از آب تصفیه شده استفاده کنید. این کار بدنه‌ی دستگاه را در طول زمان سالم‌تر نگه می‌دارد.

 

۹) تا زیر سوپاپ کنترل فشار آب بریزید

روی بدنه‌ی محفظه‌ی پایینی موکاپات یک سوپاپ اطمینان قرار دارد. هنگام استفاده از موکاپات باید تا جایی آب درون آن بریزید که سطح آب، زیر سوپاپ قرار بگیرد. این سوپاپ برای این تعبیه شده است که اگر به هر دلیلی، فشار درون موکاپات بیش از اندازه بالا رفت از طریق این سوپاپ خارج شود تا از ترکیدن دستگاه جلوگیری کند.

 

۱۰) واشر موکاپات را چک کنید

در قسمت پایینی محفظه‌ی فرآورده یک واشر پلاستیکی قرار دارد که باعث می‌شود قسمت بالایی و پایینی کاملاً چفت هم شوند و هوا از میان آن‌ها گذر نکند. هر چند وقت یک بار این واشر را چک کنید که سالم باشد و قهوه از میان آن نشتی نکند. در صورتی که واشر دستگاه، فرم خود را از دست بدهد باید آن را تعویض کنید.

 

۱۱) داخل موکاپات شیر نریزید

خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند می‌توانند درون موکاپات به جای آب، شیر بریزند. این کار نه تنها موکاپات را خراب می‌کند بلکه مزه‌ی قهوه را نیز به کلی تغییر می‌دهد. اگر می‌خواهید قهوه‌تان را با شیر ترکیب کنید ابتدا باید با استفاده از موکاپات قهوه‌تان را با آب درست کنید. سپس شیر را به آن اضافه نمایید. همچنین می‌توانید شیر را فرم دهید و سپس به قهوه‌تان اضافه کنید تا مزه‌ و ظاهر بهتری پیدا کند.

آموزش موکاپات

نتیجه‌گیری

موکاپات یکی از معروف‌ترین ابزارهای درست کردن قهوه در سطح جهان است. این دستگاه به علت قیمت مناسبی که دارد در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود. برای درست کردن قهوه با موکاپات باید طرز صحیح استفاده از این دستگاه را بدانید. در این مقاله با مهم‌ترین نکاتی که باید در استفاده از موکاپات رعایت کنید، آشنا شدید. اگر تمام این نکات را رعایت کنید قهوه‌ی با کیفیتی درست خواهید کرد و عمر موکاپات را افزایش خواهید داد.

 

نویسنده :

coffee-design