بهترین کافه‌های قم

بهترین کافه ها قم

 

امروزه مردم فقط برای خوردن قهوه یا عصرانه به کافه نمی‌روند؛ بلکه کافه‌ها تبدیل به محلی برای بسیاری از قرارهای کاری، گفتگوی‌های دوستانه، مطالعه و همینطور مکانی برای خرید موکاپات شده‌اند. همین موضوع باعث شده تعداد کافه‌ها روز به روز افزایش یابد. یکی از شهرهایی که کافه‌های زیادی دارد و تعداد آن‌ها روز به روز در حال افزایش است قم است. در شهر قم کافه‌های متعددی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. بسیاری از قرارهای کاری یا دوستانه در این کافه‌ها صورت می‌گیرد. بسیاری از مردم شهر قم برای استراحت یا تفریح به کافه می‌روند. در چنین بازاری، کافه‌ای که می‌خواهد جز بهترین‌ها باشد باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا مورد توجه قرار گیرد. همین موضوع باعث رقابت بیشتر کافه‌ها در این شهر شده است. وقتی تعداد کافه‌ها افزایش می‌یابد، انتخاب برای مشتریان سخت‌تر می‌شود. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که بهترین کافه‌های قم چه ویژگی‌هایی دارند تا با توجه به آن‌ها بتوانید کافه‌های خوب قم را پیدا کنید.

 

 یک کافه‌ی خوب به چه نکاتی توجه می کند؟

یک کافه خوب باید به یک سری نکاتی توجه کند و در کافه پیاده سازی کند تا نزد مشتریان محبوب شود. در ادامه این نکات را بیان میکنیم:

لوکیشن کافه

موقعیت جغرافیایی کافه یکی از مهم‌ترین نکاتی که است که قبل از ایجاد کافه باید به آن توجه کرد. کافه‌ها باید دسترسی آسانی داشته باشند. اگر کافه‌ای در پیچ و خم کوچه‌ها قرار گرفته باشد و دسترسی سختی داشته باشد، برخی از مشتریان خود را از دست خواهد داد. به علاوه بسیاری از مردم با برنامه‌ی قبلی به کافه مراجعه نمی‌کنند و فقط با دیدن کافه‌هایی که در نبش خیابان‌ها قرار دارند، تصمیم می‌گیرند زمان خود را در آن کافه بگذرانند. پس موقعیت جغرافیایی یکی از نکاتی است که یک کافه‌ی خوب باید به آن توجه کند.

بهترین کافه ها قم

شرایط آب و هوایی کافه

قبل از طراحی کافه باید شرایط اقلیمی شهر در نظر گرفته شود. قم یکی از شهرهایی است که اقلیم خشکی دارد. این شهر با تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های سرد،‌چالش‌های مختلفی را برای کسب و کارها ایجاد می‌کند. به همین خاطر کافه‌های که در این شهر فعالیت می‌کنند قبل از هر چیز باید زیرساخت‌های مناسب این اقلیم را در کافه‌ی خود پی‌ریزی کنند. کافه‌های قم باید از هر دو سیستم گرمایشی و سرمایشی خوب برخوردار باشند. سیستم سرمایشی کافه‌ها باید برای تابستان‌های بسیار گرم قم مناسب باشد. همچنین نباید توجه به سیستم سرمایشی مانع از توجه به زمستان‌های سرد قم شود. جالب است بدانید که معمولاً در زمستان‌ها مردم قم به علت سرما، بسیاری از قرارهای خود را در کافه‌ها می‌گذارند. پس سیستم گرمایشی مناسب از واجبات کافه است.

 

فضای بیرونی جذاب

همان‌طور که گفتیم بسیاری از افراد از قبل قصد رفتن به کافه را ندارند و با دیدن کافه‌ها تصمیم به گذراندن وقت در این محیط می‌گیرند. با این اوصاف فضای بیرونی کافه تأثیر زیادی در جذب مشتری دارد. خیلی اوقات افراد با دیدن ظاهر بیرونی جذاب یک کافه کنجکاو می‌شوند که داخل کافه را هم ببینند. به علاوه خیلی‌ها برایشان مهم است که در کافه عکس‌های خوبی بگیرند. فضای بیرونی جذاب برای این افراد بسیار ترغیب‌کننده است.

 

وضعیت آلودگی صوتی محیط

قبل از ایجاد کافه باید وضعیت آلودگی صوتی محیط سنجیده شود. اگر لوکیشن کافه در موقعیت باشد که سر و صدای اضافی زیادی تولید می‌شود، قطعاً مشتریان را کلافه خواهد کرد. به علاوه اگر کافه در موقعیتی باشد که رفت و آمدهای زیاد برای همسایگان آلودگی صوتی ایجاد کند، به مشکل خواهد خورد.

بهترین کافه ها قم

 

ویژگی‌های کافه‌های خوب قم

کافه‌های خوب زیادی در قم وجود دارد و هر کدام نسبت به دیگری مزیت‌هایی دارد. این کافه‌ها ویژگی‌های دارند که آن را به بهترین کافه‌های قم تبدیل کرده است. در این قسمت می‌خواهیم این ویژگی‌ها را برشماریم:

 

۱)کیفیت غذاها

اصلی‌ترین ویژگی یک کافه‌ی خوب کیفیت غذاهایی است که ارائه می‌دهد. اگر کافه‌ای تمام ویژگی‌های یک کافه خوب را داشته باشد اما این یک ویژگی را نداشته باشد نمی‌تواند در لیست بهترین کافه‌ها قرار بگیرد. پس اولین ویژگی که در بررسی کافه‌ها مد نظر قرار می‌گیرد، کیفیت غذاهاست.

 

۲) دکوراسیون خوب کافه

دیزاین کافه یکی از ویژگی‌های مهم کافه است. اولین چیزی که مشتری مشاهده می‌کند دکوراسیون کافه است. اگر مدل و رنگ دکوراسیون برای مشتری جذابیت ایجاد کند، احتمال اینکه دوباره به آن کافه برود افزایش پیدا می‌کند. همچنین خیلی از افراد می‌خواهند در کافه‌ها عکاسی کنند. به همین خاطر دیزاین کافه برایشان در اولویت قرار دارد. کافه‌های خوب قم، هزینه‌ی زیادی را صرف طراحی دکوراسیون خود کرده‌اند و البته نتیجه‌اش را هم گرفته‌اند.

 

۳) قیمت مناسب

علاوه بر کیفیت غذاها، قیمت مناسب نیز برای مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمتی که برای آیتم‌های منو در نظر گرفته می‌شود باید منطقی و معقول باشد. کافه‌ای در لیست بهترین کافه‌ها قرار می‌گیرد که علاوه بر کیفیت، قیمت مناسبی هم داشته باشد.

 

۴) رعایت نظافت

این ویژگی یکی از عوامل کلیدی است که باعث می‌شود بازدیدکنندگان یک کافه به مشتریان دائمی تبدیل بشوند یا خیر. کافه‌های برتر از تمام پروتکل‌های بهداشت پیروی می‌کنند و از نظر استانداردهای بهداشتی مورد تأیید سازمان بهداشت هستند. کافه‌های برتر قم نیز کافه‌های هستند که با همکاری مدیریت و کارکنان از وضعیت نظافت خوبی برخوردارند.

 

۵) رفتار مؤدبانه پرسنل

رفتار مؤدبانه‌ی پرسنل بیش از آنچه که فکر کنید اهمیت دارد. چه بسا بسیاری از افراد به علت برخورد مناسب پرسنل یک کافه ترغیب شده‌اند که دوباره به آن جا بروند. پرسنلی که با لبخند با مشتری صحبت کنند، به سؤالات آنان با حوصله پاسخ دهند و در انتخاب غذا و نوشیدنی آن‌ها را راهنمایی کنند، باعث افزایش فروش کافه خواهند شد.

 

۶) اسموک روم

کافه‌های که اسموک روم دارند یا بخشی از فضای کافه‌شان سر باز است، موقعیت را طوری فراهم می‌کنند که پاسخگوی نیاز تمام مشتریان باشد و مشتریان بتوانند در این فضا سیگار بکشند. در قم نیز کافه‌های وجود دارد که این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند.

 

۷) اتاق بازی

در چند سال اخیر بازی‌های گروهی مثل مافیا و بورد‌گیم‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. معمولاً یکی از مقصدهای افرادی که می‌خواهند بازی‌های گروهی کنند، کافه است؛ اما به خاطر گفت و گو محور بودن این بازی‌ها معمولاً صدای زیادی تولید می‌شود. بسیاری از کافه‌های قم یک اتاق مخصوص بازی دارند با درهای عایق صدا از قسمت اصلی کافه جدا می‌شوند. این فضا کمک می‌کند هم کسانی که می‌خواهند بازی کنند راحت‌تر باشد و هم کسانی که می‌خواهند از فضای کافه در آرامش استفاده کنند، اذیت نشوند.

 

۸) منوی متنوع

یک کافه‌ی خوب حتماً باید یک منوی متنوع داشته باشد تا جوابگوی سلایق و ذائقه‌های مختلف باشد. البته تنوع بیش از حد باعث سردرگمی مشتری می‌شود و ذهن را خسته می‌کند. بهتر است  تعداد معینی آیتم در منو ارائه شود ولی در این کار زیاده‌روی نشود.

 

۹) مبلمان راحت و زیبا

راحتی مبلمان برای افرادی که برای کار یا مطالعه به کافه می‌آیند، بسیار مهم است. اگر مشتری در کافه احساس راحتی نداشته باشد، سریع‌تر آنجا را ترک می‌کند. بسیاری از کافه‌ها از این ترفند به صورت هدفمند استفاده می‌کنند. آن‌ها با داشتن مبلمان ناخوشایند می‌خواهند کاری کنند که مشتری سریع‌تر کافه را ترک کنند تا جا برای مشتریان جدید باز شود. اما این تفکر در دراز مدت کارساز نیست. زیرا مشتری زمانی که در کافه‌ی شما احساس آسایش و راحتی داشته باشد، به مشتری ثابت شما تبدیل خواهد شد.

 

۱۰‌) دسترسی به اینترنت

امروزه بسیاری از فعالیت‌ها به اینترنت وابسته است. به همین دلیل اگر کافه برای مشتریان خود اینترنت پر سرعت فراهم کند قطعاً با استقبال خوبی و مواجه خواهد شد. به علاوه بسیاری از افرادی که برای انجام کارهای خود به کافه می‌آیند نیاز به اینترنت دارند و دسترسی به اینترنت در کافه برایشان یک ویژگی بسیار مثبت به حساب می‌آید.

 

۱۱) نور مناسب

نورپردازی یکی دیگر از ویژگی‌های است که در طراحی کافه بسیار اهمیت دارد. همان‌طور که گفتیم خیلی‌ها علاقه دارند در کافه عکاسی کنند. به همین خاطر نور برایشان خیلی مهم است. به علاوه بسیاری از افراد کافه را برای مطالعه، کار و… انتخاب می‌کنند و اگر نور مورد نیازشان تأمین نشود از کافه راضی نخواهند بود. کافه‌های خوب قم معمولاً هم از نور طبیعی استفاده می‌کنند و هم با استفاده از نورپردازی مصنوعی بقیه فضای کافه را روشن می‌کنند. قم به دلیل داشتن روزهای آفتابی زیاد در طول سال، به نورپردازی کافه‌های کمک خوبی می‌کند.

 

۱۲) موسیقی دلنشین

در اغلب کافه‌ها موزیک‌های بی‌کلام یا با کلامی در حال پخش است. انتخاب این موزیک‌ها اهمیت زیادی دارد. موزیک‌های کافه باید با فضای کافه تناسب داشته باشد. همچنین نباید صدای موسیقی آن‌قدر بلند باشد که مشتریان را اذیت کند.

 

۱۳) رایحه‌ی به‌یادماندنی

رایحه‌ها بیشتر از آن چه فکر کنید در خاطر می‌ماند. خیلی اوقات بویی را استشمام می‌کنید و احساس می‌کنید که برایتان آشناست. همین باعث می‌شود که در مکان جدید احساس غریبی نکنید. وقتی درباره کافی‌شاپ‌ها صحبت می‌کنیم، اولین رایحه‌ای که به ذهنمان می‌رسد، بوی تلخ قهوه است. بسیاری از کافه‌ها یک سیستم تهویه نصب می‌کنند به طوری که عطر قهوه را در کل کافه پراکنده کند. اگر با کمک تهویه بتوان بوی قهوه را به فضای بیرونی کافه هم انتقال داد، قطعاً مشتریان بیشتری وارد کافه خواهند شد.

بهترین کافه ها قم

کدام کافه برویم؟

شما ابتدا باید بدانید هدفتان از رفتن به کافه چیست؟ برخی از اهداف عمده‌ی کافه رفتن در زیر نوشته شده است:

– صرفاً برای نوشیدن قهوه یا خوردن غذا به کافه می‌روید

– قرار کاری دارید

– برای ریلکس کردن و وقت گذراندن با خود به کافه می‌روید

– برای مطالعه یا کار کردن به کافه می‌روید

– می‌خواهید در فضای کافه با دوستان خود گفت و گو کنید و …

شما باید با توجه به اهدافتان کافه‌هایی با ویژگی‌های مشخص انتخاب کنید تا رضایت کافی را کسب نمایید.

 

نتیجه‌گیری

دلایل مختلفی وجود دارد که مردم را به کافه می‌کشاند. مردم قم نیز برای بسیاری از دورهمی‌های خود، قرارهای کاری مهم و… کافه را انتخاب می‌کنند. در این مقاله شما را با ویژگی‌های بهترین کافه‌های قم آشنا کردیم و سعی کردیم تا به شما کمک کنیم که با توجه به هدف خودتان از کافه رفتن، یک کافه‌ی مناسب و خوب پیدا کنید.

 

نویسنده :

coffee-design